Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Hlavné menu

Úvodná stránka
O múzeu
Predmet mesiaca
Expozície
Výstavy
Zbierky
Knižnice
Aktivity
Návštevníci
Kompetencie
Kontakt
————————————————————————
Mapa webového sídla
————————————————————————
Nachádzate sa tu: Úvod | Aktivity | Každá stará vec má svoj príbeh a to je oproti novým veciam cenná devíza
Každá stará vec má svoj príbeh a to je oproti novým veciam cenná devíza    PDF Tlačiť E-mail

Vážení návštevníci múzea, priatelia, sympatizanti Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch,

obraciame sa na Vás s prosbou o spoluprácu pri akvizičnej činnosti múzea, ktorej cieľom je zhromažďovanie predmetov kultúrnej, historickej a umeleckej hodnoty.

Zaiste ste si neraz pri pohľade na starý, roky nepoužívaný predmet povedali, že „toto“ už nepotrebujem, nech to nezaberá miesto, radšej to vyhodím. No skôr, než sa rozhodnete vykročiť k najbližšiemu smetiaku, či do zberného dvora, zamyslite sa, či pre vás už nepotrebný predmet nemôže dostať druhú šancu. Tou je darovať ho do múzea, kde dostane náležitú starostlivosť a bude mať svoje stabilné miesto. K starým predmetom sa viažu príbehy zo života našich rodičov, starých, ba aj prastarých rodičov. Generácie si rokmi prenechávali veci, ktoré boli ich účinným každodenným pomocníkom na poliach, v záhradách i v domácnostiach. Aj keď mnohokrát vyzerali len úplne jednoducho, v každom prípade boli nevyhnutnou súčasťou ich každodenného života a pomáhali im zabezpečovať živobytie  po celé desaťročia.

Hodnota predmetu sa však neodvíja len od jeho veku, ale i použitého materiálu, technológie výroby, umeleckého spracovania, výzdoby a aj jeho celkového stavu. Dôležitá je aj kultúrno-historická a pramenná hodnota (jedinečnosť predmetu, historickosť, autenticita, unikátnosť).

Múzeum má záujem zhromažďovať predmety týkajúce sa najmä života obyvateľov z novozámockom regióne, avšak vítané sú aj predmety pochádzajúce mimo neho. Hľadáme predmety z oblasti histórie, národopisu, výtvarného umenia, numizmatiky, remeselnej výroby, poľnohospodárstva. Ide o staré dokumenty, tlače, obrazy, knihy, fotografie, pohľadnice, nábytok, predmety každodennej potreby používané v domácnostiach i poľnohospodárstve, napr. vyrezávané či maľované truhlice, skrine, komody, textílie, lavice, vešiaky, príborníky, police, kuchynský riad, obedové súpravy, predmety používané v súvislosti so starostlivosťou o domáce a hospodárske zvieratá, vinohradníctvo, včelárstvo, roľníctvo a i. Radi by sme rozšírili zbierku o predmety z prvej a druhej svetovej vojny, napr. uniformy, zbrane, vyznamenania, medaily, zákopové predmety, uvítame aj mince a papierové platidlá.

Môžete nám ponúknuť akýkoľvek predmet, ktorého vek odhadujete aspoň na 50 rokov a my posúdime vhodnosť jeho prijatia zbierky. Po dohode vieme zabezpečiť obhliadku na mieste i následný odvoz. Darované predmety budú riadne zaevidované a prevzaté na základe písomnej dohody. Tieto predmety budú aj vaším pričinením výpovedným zdrojom pre budúce generácie, ktoré sa vďaka ich zachovaniu prostredníctvom výstav, inštaláciou v rámci stálych expozícií, rôznych prezentácií a výchovno-vzdelávacích aktivít, dozvedia ako žili naši predkovia.