Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Hlavné menu

Úvodná stránka
O múzeu
Predmet mesiaca
Expozície
Výstavy
Zbierky
Knižnice
Aktivity
Návštevníci
Kompetencie
Kontakt
————————————————————————
Mapa webového sídla
————————————————————————
Nachádzate sa tu: Úvod | Expozície | Dom ľudových tradícií
   PDF Tlačiť E-mail

Dom ľudových tradícií vo Svodíne

Dom ľudových tradícií vo SvodíneDom ľudových tradícií vo Svodíne je prvou vysunutou expozíciou Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch. Predstavuje spôsob života zámožnej roľníckej rodiny vo Svodíne v 20. – 30. rokoch 20. storočia.
Expozíciu Domu ľudových tradícií tvorí celý rad zariadených objektov nachádzajúcich sa na rozsiahlom pozemku bývalého zámožného gazdu. V prednej časti dvora stojí hlinený obytný dom postavený v 20. rokoch 20. storočia, pozostávajúci z prednej izby, kuchyne, zadnej izby, komory a maštale pod spoločnou škridlovou strechou. Za obytným domom sa nachádza trojdielna stodola, pod ňou pivnica. Oproti obytnému domu, na protiľahlej strane pozemku pod trstinovou strechou stojí letná kuchyňa a sýpka, postavené začiatkom 20. storočia, za nimi kurín a chlievy.


Predná izba, tzv. „čistá“ má paralelné usporiadanie, pri ktorom sú postele umiestnené paralelne po zadnej a prednej stene, medzi nimi – pred oknami stôl so stoličkami. Za posteľou na prednej stene je kolíska a skriňa na šaty, na zadnej stene skriňa a „šublótka“ – zásuvková truhlica, na nej kríž, svietniky, sväté obrázky, vázy, nad ňou zrkadlo, po stenách sväté obrazy, v zadnej časti izby liatinové kachle.
Zariadenie kuchyne tvorí murovaný šporák, stôl so stoličkami, „šteláž“ na riad, kuchynský kredenc, polica na vodu a železné umývadlo.
Zadná izba má tzv. rohové usporiadanie – v zadnom kúte so stolom a rohovou lavicou. Postele sú umiestnené po zadnej stene, za sebou. Ako odkladací nábytok tu slúži veľká trojdverová skriňa, tulipánová truhlica a veľký nástenný vešiak za dverami.
Komora slúži na odkladanie potravín, sezónneho kuchynského riadu a náradí domáckych remesiel.
Letná kuchyňa je vybavená kuchynským nábytkom a riadom, pohovkou na poobedňajší oddych a v zadnej časti miestnosti sa nachádza obuvnícka dielňa.
V stodole sú umiestnené rôzne poľnohospodárske náradia, koše a vinohradnícke potreby.
Výhodná poloha a priestranný dvor umožňujú usporiadanie tvorivých dielní, slávenie kalendárnych sviatkov, oživenie tradičných ľudových zvykov (vianočných, veľkonočných, oberačkových, jarných, letných, jesenných a zimných tradícií), spoluprácu medzi jednotlivými kultúrnymi a spoločenskými zložkami obce (spevokoly, tanečné súbory, skauti atď.). Tvorivé dielne a rôzne aktivity sa tu usporadúvajú i pre prihlásené cudzie školské a detské skupiny.

Dom ľudových tradícií vo Svodíne Dom ľudových tradícií vo Svodíne Dom ľudových tradícií vo Svodíne Dom ľudových tradícií vo Svodíne Dom ľudových tradícií vo Svodíne Dom ľudových tradícií vo Svodíne Dom ľudových tradícií vo Svodíne Dom ľudových tradícií vo Svodíne Dom ľudových tradícií vo SvodíneDom ľudových tradícií vo Svodíne