Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2017 | Aktuálny predmet mesiaca 5/2017
Aktuálny predmet mesiaca 5/2017    PDF Tlačiť E-mail

Formy na predtlač výšivky

Formy na predtlač výšivky sa na našom území objavili koncom 19. storočia a ich použitie sa rozšírilo hlavne v medzivojnovom období, predovšetkým v mestskom a malomestskom prostredí.

Tvarom i motívmi sa podobajú na modrotlačové formy. Vzor na modrotlači sa vytvoril nanášaním krycej kaše – „rezervy“ (zmes kaolínu a arabskej gumy) pomocou drevenej, neskôr dreveno-mosadznej  formy, pod ktorou ostal tlačený vzor po farbení látky biely. Forma na predtlač výšivky sa zase namočila do vyprateľnej modrej farby a vzor sa tak nanášal – „drukoval“ na biele alebo bledé plátno.

Takéto formy vyrábali mestskí remeselníci pre vyšívačky a pre obchody s potrebami pre ručné práce. Tu sa formičky aj predávali (pre vyšívačky, ale i ženy zo zámožnejších rodín k príprave výbavy), ale hlavne sa  v  nich objednávalo „drukovanie“ predkreslenej výšivky dečiek, obrusov, textilných násteniek, ozdobných pásov na police - „štelážnych štráfov“ a do skríň, prípadne i posteľného prádla . Používali sa aj na výzdobu ženského odevu -  na zdobenie spodných sukní, rukávcov, nočných košieľ, malých a veľkých šatiek, vreckoviek a pod.

Vystavené formy na predtlač výšivky sú akési pečiatky vyhotovené z dreva a z mosadzných plieškov. Slúžili na predtláčanie ornamentov hlavne na okraje textílií a odevných súčiastok, do rohov, ale tiež ako predtlač  iniciálok na bytový textil. Ich vzory sú prevažne geometrické, rastlinné i kombinované. Časť vystavených formičiek pochádza z Nových Zámkov – z bývalého obchodu s potrebami  pre ručné práce Ilonky Szirmákovej, ktorý sa nachádzal a bol zbombardovaný v budove starej Radnice. Druhú  časť výstavky tvoria formy na predtlač z Komoče - z pozostalosti Irmy Bakovej Szabóovej. Krásna forma na predtlač monogramu sa dostala do majetku múzea od rodiny Šaškovcov.