Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2017 | Aktuálny predmet mesiaca 7/2017
Aktuálny predmet mesiaca 7/2017    PDF Tlačiť E-mail

ORNAMENT ZO ŽENSKÉHO KOŽUCHA Z NOVÝCH ZÁMKOV

Dokumentačná kresba Jána Thaina

Ornament, ktorý pre nás podľa originálu namaľoval a vďaka tomu aspoň v takejto podobe zachoval Ján Thain,  etnograf  a výtvarník, jeden zo zakladateľov novozámockého múzea, pochádza z kožucha, ktorý patril pani Domanizsovej z Nových Zámkov. Takto to aspoň figuruje na dokumentačnej kresbe J. Thaina, ktorá bola vyhotovená v prvej polovici 20. storočia.

Ornament predstavuje výšivku z kožucha, nachádzajúcu sa najpravdepodobnejšie na jeho chrbtovej časti, kde bol pre ornament takéhoto rozsahu dostatok miesta. Na pánskych kožuchoch, siahajúcich najčastejšie až po členky, bolo viac miesta pre  výzdobu, ženské kožuchy boli kratšie, siahajúce nanajvýš po driek.

Pestrofarebnú kompozíciu v podobe kvetinového kríka, pozostávajúceho z rastlinných motívov, ovláda predovšetkým sýto červená a tmavozelená farba, avšak zastúpené sú aj ostatné farby ako modrá, žltá a fialová.

Symbolika použitých motívov nám potvrdzuje, že kožuch, ktorý nimi zdobili, patril predstaviteľke ženského pokolenia, keďže na jeho výzdobe prevládajú  tradičné starodávne ženské symboly ako  tulipán a granátové jablko. Medzi motívmi možno rozoznať aj rôzne iné  druhy štylizovaných kvetov ako sú ruža a fialka, ktoré kvitnú pozdĺž  rozmarínových vetiev. Tulipán, kvet kalichovitého tvaru, má pôvod v ornamentike osmanských Turkov, granátové jablko je zase výrazným a obľúbeným prvkom renesančnej ornamentiky, je symbolom plodnosti a ohnivej lásky.

Kompozícia ornamentu sa rozvíja okolo centrálnej osi, tvorenej v hornom pásme ornamentu zvislou rozmarínovou vetvou, v dolnom pásme dvoma vodorovne  rozvetvenými rozmarínovými vetvami, pričom pravá strana je presným odrazom ľavej strany, akoby sa motívy zrkadlili v osi vetvy. Práve k nej sa zbiehajú všetky ozdobné prvky: kvety, lístky a vetvy, ktoré sú na vrchu korunované motívom tulipána - tradičným ženským symbolom. Rozmarín sa v stredoveku stal symbolom lásky, vernosti a spolupatričnosti.

Kožuchy v minulosti vyrábali kožušníci z kože oviec (racka) kučeravej srsti. Tradícia zdobenia kožuchov, na ktorých sa môže objaviť aplikovaná a vyšívaná ornamentika, začína od 18. storočia.