Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2020 | Aktuálny predmet mesiaca 1/2020
Aktuálny predmet mesiaca 1/2020    PDF Tlačiť E-mail

Pozvánky na ples do Hotela Zlatý Lev (január 1936)

Predmetom mesiaca Január 2020 sú dve pozvánky adresované Júliusovi Saskóovi, ktorý  v 30. rokoch 20. storočia pracoval na Mestskom úrade v Nových Zámkoch. Obe pozvánky pozývajú adresáta na ples, z ktorých sa prvý konal 25. januára 1936 a druhý  hneď nasledujúci deň. Ktorého z plesov sa pán Sasko zúčastnil, v tejto chvíli nám nie je známe, ale pozvánky nám prezradia niekoľko zaujímavostí o tých, ktorí tam určite boli.

Tanečný večierok, ktorý sa konal 25. januára 1936 vo veľkej dvorane Hotela Zlatý Lev, usporiadal Miestny odbor „riadičov aut z povolania“. Vstupné na ples s veľkolepým programom a cigánskou hudbou predstavoval 6 Kč, pokladňa bola otvorená od 7 hod. večer. Tanečný večierok sa začínal o pol deviatej. Na pozvánke sa uvádza aj informácia o tom, že  čistý výnos večierka bude venovaný na podporovanie nezamestnaných riadičov aut s poznámkou, že Poriadateľstvo rád prijíma aj preplatky.

Pozvánku na druhý ples, ktorý sa konal o deň neskôr, teda 26. januára 1936, vydal „Spevokol Novozámskych Remeselníkov“, ktorý pozýval na veselú programovú fašiangovú tanečnú zábavu“. Aj tento ples sa konal vo veľkej sále Hotela Zlatý Lev, vstupné bolo takisto 6 Kč s tým rozdielom, že bolo treba zaplatiť aj zábavnú daň, a samozrejme, v prípade možnosti sa aj tu očakával preplatok.