Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2021 | Aktuálny predmet mesiaca 12/2021
Aktuálny predmet mesiaca 12/2021    PDF Tlačiť E-mail

VIANOČNÝ DARČEK PRE PÁTRA ENGELBERTA

Za predmet mesiaca december si Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch zvolil zbierkový predmet – fotografiu jedného vianočného darčeka. Dostal ho v roku 1934 františkánsky brat novozámockého františkánskeho kláštora páter Engelbert ako vianočný dar od novozámockého Katolíckeho Priemyselného Skautského Spolku, ktorý si ho sám vyhotovil.

Páter Engelbert – občianskym menom Ľudovít Bartalos – sa narodil 24. septembra 1904 v Jelke. V roku 1929 bol vysvätený za kňaza a ešte v tom roku sa dostal do Nových Zámkov. Bol vynikajúcim rečníkom, ktorého rýchlo preslávili jeho legendárne kázne. V našom meste pôsobil päť rokov.

Na poli výchovy mládeže získal večné zásluhy, pôsobil v mnohých mládežníckych spolkoch, ako napr. v Spolku remeselníkov a gazdovských skautov grófa Istvána Széchenyiho. S jeho menom sa spája aj zorganizovanie novozámockého skautského hnutia. Ako mnícha aj farára si ho vysoko uctili a mali v obľube nielen v našom meste, ale aj v jeho okolí. V júli 1933 ho preložili do Fiľakova, kde sa stal predstaveným kláštora. V roku 1935 ho opäť nájdeme v Nových Zámkoch. Počas vojny odišiel do Maďarska, kde pôsobil v niekoľkých mestách a obciach ako dekan a farár. Posledným miestom jeho pôsobenia bolo Tatárszentgyörgy, kde pôsobil v rokoch 1970-1975, kde je aj pochovaný. V roku 2004 bola na jeho pamiatku na dvore novozámockého františkánskeho kláštora odhalená pamätná tabuľa, pri ktorej naňho každoročne spomínajú.

Zdroj:

https://www.novezamky.sk/Cn/2004/2004-37m/engelb.htm

https://adoc.pub/kronika-mesta-nove-zamky.html