Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2022 | Aktuálny predmet mesiaca 08/2022
Aktuálny predmet mesiaca 08/2022    PDF Tlačiť E-mail

Kniha: HIC LIBELLUS SPECTAT AD ME DAVIDOM FERDINANDUM CEASAR. CHYRURGOS NEOSTADY AD SALAM

Kniha v koženom obale pochádza z roku 1752,je to ručne písané dielo, ktoré má 680 strán, je rozmerov  9x 15,5 cm x 5 cm.

Kniha je písaná v latinčine a nemčine, obsahuje záznamy usporiadané podľa abecedného zoznamu od A po  Ide o popis spôsobu prípravy jednotlivých medikamentov, liečív a bylinných odvarov,  uvádzajú sa potrebné komponenty – kvety, bylinky a esencie – do pripravovaných krémov, balzamov, a tekutín, následne je opísaný spôsob prípravy a použitia. Z tohto hľadiska je to skutočný unikát, akési „vademecum“ lekárnika z polovice 18. storočia, z ktorého môžeme získať poznatky k dejinám tak lekárnictva, ako aj liečiteľstva. Keďže sa kniha  dostala do múzea spolu s najstarším fondom v časoch založenia múzea, v tejto chvíli je ťažké dopátrať sa k pravde, kde ju používali, prostredníctvom koho, sa do múzea dostal, avšak na základe toho, že má na obale napísanú rímsku číslicu VIII., môže ísť o súbor diel, z ktorého máme túto časť.