Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2022 | Aktuálny predmet mesiaca 9/2022
Aktuálny predmet mesiaca 9/2022    PDF Tlačiť E-mail

Protipancierová strela M62A1 APC

Prostredníctvom amerického programu Lend-Lease získala sovietska Červená armáda viac ako štyritisíc stredných tankov M4A2 Sherman, z ktorých zhruba polovica bola vyzbrojená pôvodným 75mm kanónom M3 a zvyšok účinnejším 76mm kanónom M1. Týmito tankami bola vybavená aj 7. gardová tanková armáda a 9. gardový mechanizovaný zbor, ktoré sa zúčastnili bojov na juhu a juhovýchode Slovenska. Tanky Sherman mali síce vyššie položené ťažisko, čo prinášalo viacero problémov, no inak svojou spoľahlivosťou, výbavou, dobrou palebnou silou a slušným pancierom prekonávali klasické T-34. K 76 milimetrovému kanónu sa používali protipancierové strely M62A1 APC.

Ide o protipancierový typ projektilu, ktorý sa pri preniknutí spolieha na údernú silu a má nastavený zapaľovač pre výbuch za doskou panciera. V zadnej časti tela strely sa v malej dutine nachádza vysoko výbušná nálož trhaviny. Na špičke je napevno pripojená tzv. Makarovova čapica, ktorá zvyšuje účinnosť strely tým, že bráni jej odrazeniu sa od panciera. Na nej je ešte dutá tenkostenná oceľová balistická čapica ogiválneho tvaru, ktorá dodáva prednej časti náboja prúdnicový efekt. Dno je ploché a má vyvŕtaný závit na uchytenie dnového zapaľovača M66A1. Tento zapaľovač funguje s oneskorením, čím zabezpečuje prenikanie pred výbuchom výbušnej náplne. Zadná časť puzdra zapaľovača obsahuje stopovku, ktorá funguje nezávisle od mechanizmu zapaľovača. Po jej zapálení hnacou náplňou pri vystrelení náboja horí stopovka približne 3 sekundy, čím poskytuje viditeľnú stopu na účely pozorovania. Vďaka väčšej úsťovej rýchlosti je náboj účinný na väčšie vzdialenosti iné náboje pre 75 mm kanóny.

Strela, ktorá je predmetom mesiaca september, bola vystrelená, no zrejme minula cieľ. Chýba jej balistická čapica a vodiaci prstenec a na plášti strely sú hlboké ryhy po náraze na niečo tvrdšie. Dodatočne bol odstránený zapaľovač a výbušná nálož.

Digitalizovaný predmet si možno pozrieť v rámci projektu NSK