Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Predmet mesiaca 1/2012    PDF Tlačiť E-mail

Pozvánka na fašiangový večierok

Sviatkom Troch kráľov (6. január) sa končí prvý – vianočný – sviatočný okruh cirkevného roka. Nasleduje obdobie radosti a veselosti – obdobie fašiangu. Organizujú sa hlučné zrazy, zábavy, maškarné bály. Podniky a spolky sa pretekajú v usporadúvaní fašiangových plesov.

Nebolo tomu inak ani v minulosti. Všetko sa nieslo v duchu hojnosti, veď od ďalšieho obdobia sviatočnej radosti, uvoľnenosti a rozptýlenia delila človeka dlhá doba pôstu. Voľnejšia atmosféra fašiangov mala v živote pobožného človeka svoje opodstatnenie. Navyše, plesová sezóna bola skvelou príležitosťou najmä pre mladých ako nadviazať novú známosť, či vytvoriť si vážny vzťah pod dohľadom spoločnosti.

Písal sa rok 1940. Spevokol novozámockých remeselníkov organizoval fašiangový večierok pri čaji, na ktorý pozýval záujemcov prostredníctvom veľkého plagátu. Pravdepodobne to vtedy nebolo zvyčajné, keďže plagát upozorňoval na to, že pozvánky na meno nebudú posielané. A tu možno stojíme pri vzniku verejných, hromadných pozvánok. V pozvaní sa ďalej uvádza, že vstup je zdarma, avšak čaj v cene 1 Pengő je povinné si zakúpiť.
„Tanec až do rána. Prvotriedna cigánska a jazzová hudba.“ – oznamuje plagát v mene organizátorov, ktorí pozývajú ctené obecenstvo do veľkej sály novozámockého hotela Zlatý Lev na 8. hodinu večer, dňa 6. januára 1940. Očakávané je predovšetkým publikum – veď ako inak na podujatí Spevokolu. Nebude chýbať zborový spev a pestrý program zaručí príjemný kultúrny zážitok. Okrem Spevokolu vystúpia aj sólisti (spev, tanec) a s humornou scénkou sa predstaví kultúrny sekretár mesta Kálmán Oberth.