Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2013 | Aktuálny predmet mesiaca 7/2013
Aktuálny predmet mesiaca 7/2013    PDF Tlačiť E-mail

Keltský náramok

Ide o otvorený tyčinkovitý náramok odliaty z bronzu. Profilované, rovno zrezané pečatidlové konce má voľne preložené cez seba. Obe ramená sú od druhej polovice dĺžky zúžené opotrebovaním od častého používania, na povrchu ošúchané, čím sa stráca aj výzdoba. Pokračovanie ramien sa zdurene rozširuje a profilovane prechádza do pečatidlových koncov.

Vonkajší povrch náramku zdobí ornament v tvare plastických očiek ohraničených cikcakovitou líniou. Na niektorých miestach je ornament ťažko viditeľný.

Náramok bol odliaty z bronzu. Na jeho povrchu sú viditeľné stopy po dlhšom používaní a vrchná vrstva povrchu na viacerých miestach sa odlupuje. Má vysoký segmentový prierez. Priemer náramku je 5,9 cm. Jeho hrúbka sa pohybuje medzi 0,4 – 0,8 cm.

Tento šperk svedčí o majstrovskej zručnosti keltských remeselníkov – šperkárov. Náramky patrili popri nákrčníkoch a nánožných kruhoch k obľúbeným šperkom keltských mužov i žien. V hrobovom inventári keltských pohrebísk sú veľmi časté. Majú rôzne tvary, výzdobu a bývajú z rôzneho materiálu.

Zbierkový predmet sa dostal do múzea v 70. rokoch minulého storočia a našiel sa pri archeologickom výskume v Komjaticiach. Pochádza zo zberu a preto nepoznáme bližšie nálezové okolnosti. Môžeme ho datovať do 4. - 3. storočia pred Kr.