Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2013 | Aktuálny predmet mesiaca 8/2013
Aktuálny predmet mesiaca 8/2013    PDF Tlačiť E-mail

KulačPredmet mesiaca august

Kulač, iným názvom čutora je okrúhla, ploská nádoba na víno alebo na pálenku, vyrobená väčšinou z dreva, ale i z hliny a zo skla. Kým drevené kulače boli neodmysliteľnou časťou výstroja pastierov, sedliackych gazdov a furmanov, hlinené a sklenené kulače boli určené na použitie v interiéri alebo na dekoráciu.

Predmetom mesiaca august je hlinený kulač zdobený maľovaním a prelamovaním. Jeho základom je hlinená trubica upravená do tvaru kruhu. Má 4 nožičky, krátke hrdlo, okrúhle ústie a 4 ušká, ktoré slúžili na navlečenie remenných popruhov. Okrúhly otvor v strede nádoby je zakrytý prelamovaným dekórom, ktorý vznikol vyrezaním predkresleného vzoru do schnúcej hliny ostrým, špicatým náradím. Prelamovaný dekór je rastlinný - modré nezábudky a štylizované tulipány. Nádoba je poliata béžovou glazúrou a okolo zdobená maľovanými hnedými kvietkami a zeleným lístím. Hrany nádoby sú kontúrované modrou farbou.

Tento pekný maľovaný, prelamovaný, pollitrový kulač pochádza z 2. polovice 19. storočia. Do zbierky nášho múzea sa dostal od neznámeho majiteľa v 60. rokoch 20. storočia.