Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2013 | Aktuálny predmet mesiaca 9/2013
Aktuálny predmet mesiaca 9/2013    PDF Tlačiť E-mail

Štátovka

5000 maďarských korún

Bankovky maďarskej koruny boli platobným prostriedkom aj povojnového maďarského štátu až do zavedenia meny pengő v roku 1926. Boli vydávané bankou.

Zákon č. 16 z roku 1921 však nariadil vydanie štátoviek. Štátovky boli platobným prostriedkom, platidlom bez krytia, ktoré boli vydávané štátom v období zastavenia fungovania centrálnych národných bánk. Štátovky vydávala Maďarská Kráľovská Štátna Banková Inštitúcia. Boli navrhnuté Ferencom Helbingom. Najprv boli tlačené vo Švajčiarsku, Orellom Füsslim v Zürichu, neskoršie v Maďarsku prostredníctvom novozaloženej spoločnosti s názvom Maďarská Tlačiareň Bankoviek so sídlom v Budapešti. Formát štátoviek mal vzrastajúcu tendenciu priamo úmerne s nominálnou hodnotou bankoviek, čo sa nakoniec stalo problematickým a nakoniec viedlo k reformátovaniu bankoviek. Bankovky v menších formátoch boli vydávané od roku 1923.

Formát 5000 korunovej bankovky je netradičných 205 mm x 135 mm. Dnes by sa sotva zmenila ani do najväčšej peňaženky ani najväčšieho vrecka nohavíc. Väčšie od nej boli len bankovky s nominálnou hodnotou 10 000 a 25 000 korún. Tá posledná merala 213 x 147 mm.

Štátovka tejto hodnoty bola tlačená ešte v Zürichu Orellom Füsslim, v prvý deň roku 1920. Na zadnej strane podľa zvyklostí doby uvádza hodnotu bankovky písomne ešte v ďaľších piatich jazykoch. Do obehu bola zavedená až 9. mája 1921 a zostala v platnosti až do 31. júla 1926.