Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2014 | Aktuálny predmet mesiaca 10/2014
Aktuálny predmet mesiaca 10/2014    PDF Tlačiť E-mail

TURECKÁ ZÁSTAVA UKORISTENÁ PRI OSLOBODENÍ NOVÝCH ZÁMKOV

Medirytina:

TURECKÁ ZÁSTAVA UKORISTENÁ PRI OSLOBODENÍ NOVÝCH ZÁMKOV

Predmet mesiaca október 2014 približuje návštevníkom tureckú zástavu, ktorá bola ukoristená pri oslobodení Nových Zámkov spod tureckej nadvlády. Udialo sa to dňa 19. augusta 1685, počas generálneho útoku cisárskych vojsk na Osmanmi okupovanú pevnosť.

Útok viedol cisársky maršal Caprara. Deň pred rozhodujúcim útokom dobyvatelia vyhodili do povetria hradný múr medzi Českou a Ernestovou baštou a bol tak umožnený útok cez vzniknutý otvor. 3000 mužov v dvoch šíkoch zaútočilo o siedmej ráno na poškodené múry. Turci po dvoch hodinách vyvesili biele zástavy, ale obliehajúci sa nezľutovali a pobili väčšinu z päťtisícovej novozámockej posádky. Turecký paša padol hneď pri otvore, následne jeho hlavu vztýčili na Viedenskej bráne.

Osloboditelia Nových Zámkov ukoristili 99 kanónov, 1000 funtov (560,6 kg) pušného prachu, 20 q olova a rôzny iný vojenský materiál. Do ich rúk sa dostala veľká turecká zástava hradu o rozmeroch 18 × 10 stôp ( 1 stopa je v rozmedzí 25-34 cm). Zástava je z drahého zeleného hodvábu, podobná zástave proroka Mohameda v Mekke. Ornamenty a texty z Koránu sú na nej vyšívané zlatom. Okrem tejto len tri takéto vzácne zástavy sa dostali do rúk kresťanov. Tu zobrazená zástava sa teraz nachádza v augsburskom múzeu v Nemecku. Medirytina je dielom nemeckého medirytca Johanna Ulricha Krausa (1655 -1719) z Augsburgu.