Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2014 | Aktuálny predmet mesiaca 11/2014
Aktuálny predmet mesiaca 11/2014    PDF Tlačiť E-mail

Tekvica na ťahanie vína

Predmetom mesiaca november – v období nového vína – je tekvica na ťahanie vína. Má rôzne lokálne názvy: héber, hevar, hevér, hevír, koštýr, koštúr, ťaháč, lopov, atď. Je to násoska, ktorá slúži na ťahanie vína zo suda.

Nádoby z tekvíc s tvrdou kôrou sa v Európe vyrábali od neolitu. Fľaškovec obyčajný (Lagenaria vulgaris) patrí do čeľade tekvicovitých (Cucurbitaceae). Je to dvojklíčna, teplomilná rastlina, preto sa u nás pestuje iba na južnom Slovensku. Je to jednoročná rastlina s dlhou popínavou hranatou stonkou, veľkými bledozelenými listami a bielymi jednopohlavnými, jedno- alebo dvojdomými kvetmi. Dužinatý plod má rôzne tvary – najčastejšie hruškovitý a fľaškovitý. Plody sú spočiatku mäkké, postupne zdrevnatejú, stvrdnú a dužina vyschne. Tieto tekvice slúžili na zhotovenie rôznych nádob – na uskladňovanie vajec, múky, na prepravu vody, atď.

U nás najznámejšou tekvicovou nádobou bola tekvica na ťahanie vína zo suda. Zhotovovali ju roľníci a vinohradníci ešte aj v 1. polovici 20. storočia. Vyzretá tekvica sa nechala sušiť. Po vyschnutí sa jej stonka prepichla horúcim drôtom. Jadierka a suchá dužina sa pomocou dlhého hákovitého drôtu vyškrabali a odstránili cez vzniknutý malý otvor.

Keď do mäkkej kôry malej tekvice sa naškrabal nejaký vzor, alebo nápis, ten časom „vyzrel“ a spolu s tekvicou sa zväčšoval. Vystavenú tekvicu takto si označil vrytím svojho priezviska a mena jej gazda, Csanda Vincze v Novej Vieske niekedy v 1. polovici 20. storočia (v roku 1946 bol vysťahovaný do Maďarska). Táto pekná tekvička sa do novozámockého múzea dostala v roku 1970.