Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2015 | Aktuálny predmet mesiaca 9/2015
Aktuálny predmet mesiaca 9/2015    PDF Tlačiť E-mail

Učiteľský zápisník Jána Thaina na rok 1918/1919

Pri príležitosti začiatku nového školského roka, ako aj „Roka Jána Thaina“ v novozámockom múzeu, je predmetom mesiaca september 2015 učiteľský zápisník Jána Thaina za školský rok 1918/1919, ktorý dostalo múzeum, spolu s ďalšími Thainovými zápisníkmi, darom minulý mesiac.

 

Ján Thain - maliar, amatérsky etnograf a zakladateľ novozámockého múzea - sa po absolvovaní štúdia zamestnal v roku 1911 na novozámockom gymnáziu ako učiteľ kreslenia. Prvá polovica jeho učiteľského zápisníka vyzerá presne tak, ako si všetci učiteľský zápisník predstavujeme: tabuľky s rozvrhmi hodín, menoslovy žiakov jednotlivých tried v abecednom poradí a ich hodnotenie, rozpis učebného plánu a cieľov pre jednotlivé ročníky.

Skutočne zaujímavá je druhá polovica zápisníka, ktorá nám poodhaľuje závoj osobnosti a všedných dní Jána Thaina. Podrobne si tam značil všetky príjmy, rozvrhnuté na jednotlivé mesiace, z ktorých takmer 3/5 tvorili „bokovky“, a to hlavne tržby za predané obrazy (asi 1/5 jeho ročných príjmov), príjmy za doučovanie a súkromnú výučbu maľby, ale aj iné medzi ktorými je aj predaj sliviek. Zaujímavosťou je súpis nákladov na opravu škôd, ktoré utrpel dom Jána Thaina, dodnes stojaci na ulici J. Simora č. 6, vtedy Czuczorovo námestie č. 19, v dôsledku bojov 19.-20. júna 1919, počas vpádu Maďarskej červenej armády. Nemenej zaujímavý je ručne spísaný katalóg jeho obrazov na rok 1919 spolu s cenami, za ktoré väčšinu z nich predal. Neprekvapí ani niekoľko skíc, nakreslených na čistých listoch zápisníka a ako aj plán obytného domu.

Zápisník bude vystavený do konca mesiaca september 2015.

 

Mgr. Pavol Rusnák