Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2015 | Aktuálny predmet mesiaca 10/2015
Aktuálny predmet mesiaca 10/2015    PDF Tlačiť E-mail

Dvojdielna hlinená fajka tureckého typu

Za októbrový predmet mesiaca sme vybrali hlinenú fajku tureckého typu, ktorá sa dostala do zbierky múzea ako dar od Júliusa Vágovitsa. V súčasnosti sa nachádza v archeologickej zbierke a patrí medzi najkrajšie turecké fajky na Slovensku.

Hlinená fajka je sivobielej farby s poškodenou manžetou na konci kŕčka. Na lome má črep sivobielu farbu. Na vonkajšej i vnútornej strane ústia sú viditeľné stopy po dyme. Leštený povrch je na ľavej a čelnej strane, pod okrajom vrchnej časti hlavičky fajky je mierne obitá. Spodná časť hlavičky má diskovitý tvar a od vrchnej časti ju oddeľuje horizontálne plastické rebro, ktorého dolný okraj je doplnený horizontálnym lineárnym radielkovaním (horizontálne presekávaný žliabok). Jej horná polovica je zdobená plastickým geometrickým ornamentom, pod ktorým sa nachádza ďalšia lineárna radielkovaná výzdoba (ako bola predchádzajúca). Dvojkónická vrchná časť hlavičky fajky je zdobená pod okrajom dvomi plastickými rebrami a v dolnej polovici horizontálnym lineárnym radielkovaním (geometrický motív a motív bežiaceho psa).

Valcovitý kŕčok sa pripája k hlavičke fajky v ostrom uhle a je ukončený prstencom a manžetou. Prstenec je zdobený plastickým geometrickým motívom (ten istý motív ako na spodnej časti hlavičky). Pod ním sa nachádzajú dva rady lineárnej radielkovanej výzdoby (horizontálne presekávaný plytký žliabok). Prstenec je oddelený od tej časti kŕčka, ktorá je bližšie k hlavičke fajky, širším žliabkom a po jeho vonkajšom obvode je doplnený radielkovanou výzdobou (motív bežiaceho psa). Lineárnym radielkovaním sú zdobené aj okraje zužujúcej sa základne kŕčka fajky.

Na dne spodnej časti hlavičky fajky je vyrazená značka výrobcu v oválnej kartuši, ktorá je situovaná nad najužším koncom základne fajky.

Hlavička fajky má výšku 3,3 cm, dĺžka kŕčka je 4,9 cm. Priemer  spodnej časti hlavičky je 3,2 cm, priemer vrchnej časti je 2,3 cm. Kŕčok má priemer 14 - 22 cm.

Fajka pravdepodobne pochádza z Nových Zámkov alebo okolia. Presnejšia lokalizácia nie je možná, pretože predmet sa dostal do múzea ako dar. Môžeme ju datovať do 2. polovice 17. storočia, presnejšie do obdobia 1663 – 1685, kedy novozámocká pevnosť bola v tureckých rukách.

 

Tento web používa známe „koláčiky“ (súbory cookies).
Ak chcete vedieť viac o týchto nenápadných „koláčikoch“, kliknite pre viac informácií.


Áno, rozumiem