Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2018 | Aktuálny predmet mesiaca 12/2018
Aktuálny predmet mesiaca 12/2018    PDF Tlačiť E-mail

Vojnová vianočná pamätná medaila

Iba nedávno celý svet oslavoval ukončenie 1. svetovej vojny, globálneho konfliktu, na ktorého začiatku sa bojujúce strany nazdávali, že kým opadajú listy, bude po všetkom. Nebolo. A tak ostali mobilizovaní vojaci aj počas vianočných sviatkov na jednotlivých frontoch. Táto situácia mala za následok vznik pamätnej prenosnej medaile vydanej cisárskou a kráľovskou 19. pešou divíziou, ktorej mierovým sídlom bola Plzeň. Po vypuknutí vojny sa dostala na východný front, kde zotrvala až do porážky Ruska. Medaila mala slúžiť príslušníkom divízie ako pripomienka Vianoc strávených v službe vlasti na ruskom fronte. Vtedy ešte sotva kto mohol tušiť, že nebudú poslednými vojnovými Vianocami.

Okrúhla hliníková medaila s priemerom 27 mm a nápismi v nemeckom jazyku je zavesená na malej trojuholníkovej stuhe čierno-žltej farby, evokujúcej zástavu Habsburskej monarchie. Na prednej strane má nápis WEIHNACHTEN 1914  19.J.T.D. a na zadnej vyobrazenie vianočného stromčeka s kruhopisom Russisch. Feldzug (ruská kampaň). Pod stromčekom je na stuhe nápis GOTT MIT UNS (Boh s nami).

Medaila nebola ako predmet mesiaca december 2018 vybraná iba ako pripomienka okrúhleho výročia ukončenia 1. svetovej vojny, ale aj ako doplnok k aktuálnej výstave „Vianoce v 20. storočí“, ktorú si môžu návštevníci Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch pozrieť do konca roka vo výstavných priestoroch múzea na M. R. Štefánika 58.