Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Hlavné menu

Úvodná stránka
O múzeu
Predmet mesiaca
Expozície
Výstavy
Zbierky
Knižnice
Aktivity
Návštevníci
Kompetencie
Kontakt
————————————————————————
Mapa webového sídla
————————————————————————
Nachádzate sa tu: Úvod | Výstavy | Výstava: Čo sa skrýva pod šatami
Výstava: Čo sa skrýva pod šatami    PDF Tlačiť E-mail

"Čo sa skrýva pod šatami"

Termín: 10.2. - 22.4.2023

V priebehu februára až apríla 2023 bude v priestoroch Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch návštevníkom sprístupnená výstava, ktorá prevedie návštevníka naprieč históriou spodnej bielizne od bedrových rúšok až po negližé a umožní mu nahliadnuť pod šaty z obdobia od polovice 19. storočia až po polovicu 20. storočia.

 

V minulosti mal spodný odev funkciu chrániť telo pred vonkajšími vplyvmi a spĺňal predovšetkým praktickú funkciu. Postupom času sa začala formovať i jeho estetická funkcia a mohol napomáhať k dosiahnutiu dobovým ideálom krásy, ako napríklad útlemu pásu, požadovanej veľkosti poprsia, alebo šírke bokov. Históriu spodnej bielizne návštevníci môžu sledovať na textových paneloch a obrázkoch od praveku až po novovek.

Výstava prezentuje históriu spodnej bielizne zhruba do 50-tich rokov 20. storočia, elegantné aj každodenné kúsky, ktoré tvorili súčasť šatníka dám z vyššej spoločnosti v mestách, ale aj obyčajných žien z dedín. Nezabúda sa ani na pánov, sú tu originály, ale aj repliky toho, čo nosili muži.

Základ výstavy tvoria časti spodného oblečenia, tvoriace súčasť výbavy nevesty v 19. storočí, ktoré dostávali bohaté dievčatá pri výdaji. Tento súbor doplnila autorka výstavy, Mgr. Margaréta Nováková, vlastnoručne ušitými replikami a predmetmi zo zbierok Tekovského múzea v Leviciach

Výstava bude prístupná do 22. apríla 2023.