Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Hlavné menu

Úvodná stránka
O múzeu
Predmet mesiaca
Expozície
Výstavy
Zbierky
Knižnice
Aktivity
Návštevníci
Kompetencie
Kontakt
————————————————————————
Mapa webového sídla
————————————————————————
Nachádzate sa tu: Úvod | Výstavy | Archív výstav | Buj ti še mňe a ňe ja tebe!
Buj ti še mňe a ňe ja tebe!    PDF Tlačiť E-mail

Aktuálna výstava

„Buj ty še mňe a ňe ja tebe!“

(Po stopách upírskych povier)

Výstava v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch

Dňa 7. júna 2013 bude v priestoroch Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch na Ul. M. R. Štefánika 58 otvorená výstava, prezentujúca upírske povery na Slovensku a v širšom regióne, ktorá predstaví návštevníkovi ich stopy v ľudovej slovesnosti, dobových písomných prameňoch ako i archeologických pamiatkach.

Výstava je členená na dve časti. Prvá časť je zameraná na okruh poverových predstáv o revenancii, teda o návratoch mŕtvych do sveta živých a jej - pre spoločnosť najnebezpečnejšej forme - vampirizme. K tomu sa priratúvajú aj poverové predstavy o morách. Cez rôzne zaklínadlá, predmety a popisy „zaručených“ postupov má návštevník možnosť presvedčiť sa, že naši predkovia mali nielen bohatú fantáziu, ale v záujme svojej bezpečnosti sa ani ničoho neštítili. Historické spisy, zmieňujúce sa o morách alebo vampirizme, reprezentujú tzv. Hájkův herbář, ktorý sa od roku 1562 tešil viacerým vydaniam a dielo opáta Augustína Calmeta, pojednávajúce o fenoméne vampirizmu. Priestor dostal aj najznámejší upírsky proces z územia Slovenska - prípad ľubovnianskeho obchodníka Michala Kaspareka, ktorý sa dočkal aj literárneho a filmového spracovania. Dobové knihy sú na výstavu zapožičané z Univerzitnej knižnice v Bratislave.

Druhá časť je zameraná na archeologické nálezy, v ktorých sa odráža viera v škodlivosť mŕtvych. Prezentované sú najcharakteristickejšie znaky, s ktorými sa môže archeológ stretnúť, keď narazí na hrob takéhoto jedinca. Prvýkrát je na výstave prezentovaný nález z Nyárhídu pri Nových Zámkoch, kde sa pri výskume okolia zaniknutého kostola našiel za jeho ohradou hrob, ktorý bol sekundárne narušený a mŕtvole bola odobraná hlava. Ďalší zo zaujímavých rekonštruovaných nálezov pochádza z Veľkého Kýru, kde sa v jednej obilnej jame našli pozostatky jedinca, nesúce stopy viacerých protivampirovských zásahov.

Výstava bude pre nebojácnych návštevníkov sprístupnená do 31. júla 2013.

Autori a kurátori výstavy:

Mgr. Eszter Kovácsová, archeologička ( Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. tel.: 035 6400 032)

Mgr. Pavol Rusnák, historik (mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. tel.: 035 6400 032)

Ďalšie informácie nájdete tu.

(formát súboru: pdf, veľkosť: 2,1 Mb)