Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Hlavné menu

Úvodná stránka
O múzeu
Predmet mesiaca
Expozície
Výstavy
Zbierky
Knižnice
Aktivity
Návštevníci
Kompetencie
Kontakt
————————————————————————
Mapa webového sídla
————————————————————————
Po stopách Turkov    PDF Tlačiť E-mail

Po stopách Turkov

od 18. 10. 2013 do 30. 1. 2014

Po stopách Turkov

CASTRUM NOVUM ANNO 1663 – PO STOPÁCH TURKOV“

350. výročie dobytia Nových Zámkov Osmanmi je ďalším mementom pre Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch, aby po troch rokoch znova privítalo svojich návštevníkov výstavou s tureckou tematikou. Nečakaná a prekvapivo náhla strata ideálnej pevnosti vyvolala veľké zdesenie vo vtedajšej Európe a Viedeň bola tentoraz reálne konfrontovaná nepopierateľnou hrozbou prítomnosti Osmanov na území dnešného Slovenska. Práve táto udalosť zapísala naše mesto do kroniky veľkých dejín a upriamila pozornosť celej vtedajšej Európy na naše mesto. Túto pozornosť potrebujeme z času na čas vzkriesiť aj v dnešnej dobe, aby sa táto udalosť pevne vryla do povedomia obyvateľov nášho mesta aj širokého okolia. A v neposlednom rade, aby naše múzeum s užšou špecializáciou na výskum dejín protitureckého odboja na západnom Slovensku zostalo verné svojmu poslaniu a prispelo k šíreniu poznatkov o týchto udalostiach našich dejín ďalším nezabudnuteľným dielom – výstavou s názvom „Castrum Novum Anno 1663 – Po stopách Turkov".

Príbeh obliehania a pádu našej vtedajšej ideálnej pevnosti je pútavý a náučný: plný nemeniteľných dejinných skutočností, prekvapení, fatálnych náhod, dnes nevídaného hrdinstva, ako aj zlyhania ľudského faktoru. Bola to nezvyčajná súhra možností a daností, rozhodnutí a konaní ľudí vplyvných aj menej známych. Výstava nielen vyrozpráva príbeh roku 1663, ale skúma aj otázku - čo by sa mohlo stať, keby...ako by mohlo byť všetko inak.... - otázku, s ktorou sa teraz môžeme len pohrávať. Aj v rámci múzejno-pedagogických aktivít pripravených pre školskú mládež, ktorá bude mať príležitosť hravo a bližšie sa oboznámiť s aktérmi tejto dejinnej udalosti.

Výstava pozýva svojich návštevníkov aj do exotického, orientálneho sveta novozámockého ejáletu. Vďaka spolupráci troch domácich a troch susedných múzeí z Maďarska a ďalších dvoch spoločností zaoberajúcich sa týmto dejinným obdobím, návštevníci zažijú nezvyčajnú dobovú atmosféru s viac ako 150 autentickými zbierkovými predmetmi zo 17. storočia, ktoré sú doplnené aj rekvizitami a rekonštrukciami odevu zhotovenými tradície udržiavajúcimi spoločnosťami. Výstava, ktorú pripravil Nitriansky samosprávny kraj a Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch v spolupráci s Rimavsko-malohontským múzeum v Rimavskej Sobote, Trenčianskym múzeom v Trenčíne, Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeom v Győri, Kuny Domokos Múzeom v Tate a Tragor Ignác Múzeom vo Váci, ZO–FI Organizačnou kanceláriou a Gölbasi Vitézei Egyesület (Spolkom Gölbasiho vojakov) v Tate, je sprístupnená verejnosti od 18.10.2013 do 30.1.2014. Vernisáž sa uskutoční 17. 10. 2013 o 16.00 hodine v priestoroch Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch na Ul. M. R. Štefánika č. 58.

Autorka a kurátorka výstavy

Mgr. Zsuzsanna Varga

PONUKOVÝ LIST múzejno - pedagogických aktivít k výstave