Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Hlavné menu

Úvodná stránka
O múzeu
Predmet mesiaca
Expozície
Výstavy
Zbierky
Knižnice
Aktivity
Návštevníci
Kompetencie
Kontakt
————————————————————————
Mapa webového sídla
————————————————————————
Nachádzate sa tu: Úvod | Výstavy | Archív výstav | Pád komunizmu v Nových Zámkoch
Pád komunizmu v Nových Zámkoch    PDF Tlačiť E-mail

od 14. 11. 2014 do 28. 2. 2015

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch sa pri príležitosti 25. výročia „nežnej revolúcie“ rozhodlo usporiadať výstavu, ktorá priblíži dianie v meste prostredníctvom dobových fotografií, ktorých autormi sú Ondrej Berta, Juraj Horváth a Zoltán Deutsch. Skrze ne sa môže návštevník oboznámiť s udalosťami, ktoré začali generálnym štrajkom zo dňa 27. novembra 1989 a pokračovali „okrúhlym stolom“ o dva dni neskôr. Dôležitým míľnikom sa stal vznik týždenníka Slobodný občan, vydávaného Okresným koordinačným výborom VPN v Nových Zámkoch, pomocou ktorého bola diskusia o chybách režimu a jeho zmene prenesená z námestí a ulíc do domovov ľudí.
Popri udalostiach odohrávajúcich sa priamo v meste, alebo na území Československa, ako sú mítingy a zhromaždenia rôznych novovznikajúcich politických subjektov (hlavne VPN), zasiahli obyvateľov mesta aj udalosti v Rumunsku a pre jeho ľud sa organizovala humanitárna zbierka. Na výstave je dokumentovaná cesta jednej z prvých zásielok, ktorá prekročila rumunské hranice 24. decembra 1989 a dostala sa až do Temešváru.
Veľký priestor dostala predvolebná kampaň, počas ktorej prechádzal cez mesto prezident Václav Havel a navštívil ho Alexander Dubček. Atmosféru prvých slobodných volieb pomáhajú sprostredkovať nielen fotografie, ale aj množstvo predvolebných plagátov a propagačného materiálu.