ĽUDOVO–UMELECKÁ A MUZEÁLNA VÝSTAVA JÁNA THAINA V NOVÝCH ZÁMKOCH POČAS VEĽKEJ NOCI V ROKU 1930
Na Veľkú noc v roku 1930 prekvapil Novozámčanov svojou výstavou Ján Thain, jeden zo zakladateľov novozámockého múzea. Výstava, ktorá bola otvorená v Kvetnú nedeľu, bola prierezom jeho dovtedajšej 15-ročnej výskumnej a zberateľskej činnosti, ktorú prvý krát prezentoval obecenstvu svojho rodného mesta práve formou výstavy. Tí, ktorí si myslia, že tých 1500 ľudí, ktorí si výstavu prišli pozrieť hneď v prvý deň jej otvorenia, si podávali kľučky v múzeu, sa mýlia. Táto podarená výstava sa totiž nekonala v novozámockom múzeu, keďže tá vtedy ešte neexistovala. Svoje brány otvorila až v roku 1936, teda šesť rokov po tejto výstave. Nepochybne aj táto skutočnosť pridala výstave na výnimočnosti, po ktorej sa čoraz viac hovorilo aj o nutnosti založenia múzea aj v Nových Zámkoch.
Výstavu ľudovej kultúry a muzeálií (muzeálnych predmetov) organizovala miestna organizácia Kultúrneho Spolku Maďarov žijúcich na Slovensku. Reportáž o výstave prinieslo vydanie časopisu Ujvári Ujság z 20. apríla 1930. Výstavu otvoril advokát dr. Imrich Turchányi.
V prvej miestnosti bolo možné vidieť skvosty novozámockého drevorezbárstva, jednak vďaka Thainovým kresbám, jednak v podobe originálnych zachovalých kúskov. Tematicky sa tu objavili dom s jeho príslušenstvom (štíty domu), domáce ručné náradie (mažiar, ručný mangeľ, piest na pranie, hrable, bič, valaška, umenie cintorínov (rezbárstvo drevených krížov).
V druhej miestnosti boli umiestnené do novozámockých domácností dovezené hlinené nádoby z dielní Pulmanna, Johana, Krammera, Mayera, Adlera, Otta a Gütza, ku ktorým sa Novozámčania zvyčajne dostali počas svojich pútnických ciest do Šaštína. Nájdeme tu aj pamiatky starého novozámockého kroja (staré vyšívané party a šatky, strieborné gombíky, sponky a náhrdelníky z dielní novozámockých a komárňanských zlatníkov, ako aj Thainove maľby znázorňujúce novozámocké ľudové umenie a ľudový život (Poludňajší oddych, Novozámocké raňajky, Novozámocká svadba, Smútiaci mladík a Unavený pastier).
V tretej miestnosti boli na stenách vystavené novozámocké pamätihodnosti v umeleckom podaní Thaina (kresby a maľby niektorých častí hradu, kamenných úlomkov z 18 -19. stor., historických miest, napr. arcibiskupského paláca Pázmaňa). Takisto na stenách vystavili zbrane - meče, šable, delové gule, pištole, úlomky mažiarnych bômb, prilby, putá, ostrohy, palcát mestského sudcu zo 17. storočia.
Uprostred miestnosti boli umiestnené nádoby a predmety nájdené v novozámockom chotári: kamenná sekera, ručne formovaná čaša z obdobia neolitu, nádoby s vrytým dekorom z doby bronzovej, keltské nádoby a šperky. Vedľa nich umiestnili bohatú numizmatickú zbierku a zbierku medailí.
Vystavené boli aj cechové pamiatky mesta – cechové truhlice, cechové spisy, poškodené zástavy cechu kováčov a kolárov, staré mestské dokumenty z roku 1734, korešpondencia a rukopisy Gergelya Czuczora, Antona Bernoláka a Ondreja Fáyho, staré knihy a biblie zo 17-18.storočia. |