Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Hlavné menu

Úvodná stránka
O múzeu
Predmet mesiaca
Expozície
Výstavy
Zbierky
Knižnice
Aktivity
Návštevníci
Kompetencie
Kontakt
————————————————————————
Mapa webového sídla
————————————————————————
Nachádzate sa tu: Úvod | Výstavy | Archív výstav | Havrany a ich príbuzní
Havrany a ich príbuzní    PDF Tlačiť E-mail

Od 21. mája 2021 bude v priestoroch Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch sprístupnená výstava „Havrany a ich príbuzní“, ktorá predstaví krkavcovité vtáky žijúce na území Slovenska, ich život, inteligenciu, miesto v prírode, vzťah s človekom a mýty a legendy, ktoré ich obklopujú. Autorkou výstavy je RNDr. Monika Gálffyová, biologička Gemersko-malohonstského múzea. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Výstava potrvá do konca júla 2021.

Krkavcovité vtáky patria do radu spevavcov, podobne ako napríklad vrabce alebo sýkorky. Sú pomerne veľké, majú silný zobák a väčšinou sú sfarbené čierno, ale mnoho z nich má aj pestré perie. Do čeľade patrí približne 120 vtáčích druhov, z nich na Slovensku hniezdi osem. Vtáky tejto čeľade patria k najinteligentnejším vtákom a živočíchom vôbec. Pomer hmotnosti mozgu k hmotnosti tela je u nich veľmi vysoký, porovnateľný s primátmi a veľrybami.

Výstava „Havrany a ich príbuzní“ predstaví krkavcovité vtáky hniezdiace na území Slovenska a ich život. Prostredníctvom fotografií a dermoplastických preparátov sa návštevník naučí rozlišovať jednotlivé druhy vtákov tohto taxónu, zoznámite sa s mýtmi, bájkami a poverami, ktoré sa s nimi spájajú a budete si môcť vyskúšať, aké je to byť v ich hniezde. Na záver si pomocou interaktívnych hier možno overiť, či ich už dokážete od seba odlíšiť.

Výstavu, ktorej jadro tvoria predmety z Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, dopĺňajú dermoplastické preparáty zapožičané z Tekovského múzea v Leviciach. V Nových Zámkoch si ju návštevníci budú môcť pozrieť do 31. júla 2021.

Autorka výstavy: RNDr. Monika Gálffyová (biologička GMM)

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu   umenia

Výstava je realizovaná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja