Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Hlavné menu

Úvodná stránka
O múzeu
Predmet mesiaca
Expozície
Výstavy
Zbierky
Knižnice
Aktivity
Návštevníci
Kompetencie
Kontakt
————————————————————————
Mapa webového sídla
————————————————————————
Nachádzate sa tu: Úvod | Výstavy | Archív výstav | Začarované do dreva a šúpolia
Začarované do dreva a šúpolia    PDF Tlačiť E-mail

Začarované do dreva a šúpolia

Fába és csuhéba álmodva

Oznamujeme návštevníkom múzea, že výstava Začarované do dreva a šúpolia je predĺžená do 28. februára 2022.

Posledná tohtoročná výstava Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch s názvom Začarované do dreva a šúpolia sa nesie v duchu štedrej elegancie a krásy jednoduchosti. Etnografická výstava roztomilých bábik vyrobených zo šúpolia je spestrená aj postavami vyrezanými z dreva. Výstava je teda súhrou týchto dvoch prírodných materiálov, ako aj zručnosti a umeleckého ducha zdatnej umelkyne - ľudovej remeselníčky, výtvory ktorej obohacujú našu etnografickú zbierku od 70. rokov minulého storočia.

Základ výstavy tvoria postavy žien zo šúpolia, prostredníctvom ktorých sa pred očami návštevníka vyčarí autentický a komplexný obraz niekdajšieho života v dedinskom prostredí. Ako to bolo kedysi na dedine a ako sa tam žilo, to nám už porozprávajú scény a výjavy zo života dedinčanov. Spracovanie konope, práce na poliach, výchova detí, zvyky, obyčaje, svadba a mnoho iných záležitostí sa tak odohráva pred očami návštevníka vo výstavnej sieni.

Postavičky vytvorené s vysokým estetickým cítením a zmyslom pre detail nám nepriblížia len samotné pracovné úkony a náradia, ale odrážajú aj duševný stav, pocity, nálady zobrazených postáv, akoby postavičky ožili na plátne animovanej rozprávky.

Autentickú vidiecku atmosféru dedinského sveta, ktorá vo svojej klasickej podobe dožívala v prvej polovici 20. storočia, sa na výstave snažia dotvoriť aj originálne ľudové pracovné nástroje, takisto zo zbierok Múzea Jána Thaina, ktoré sú akýmsi zvýraznením pomôcok stvárnených v rukách postavičiek zo šúpolia, vytvárajúc tak priestor pre porovnanie medzi skutočnosťou a umením.

Národopisnú dočasnú výstavu si návštevníci budú môcť pozrieť od 12.11.2021 do 31.1.2022.