Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Hlavné menu

Úvodná stránka
O múzeu
Predmet mesiaca
Expozície
Výstavy
Zbierky
Knižnice
Aktivity
Návštevníci
Kompetencie
Kontakt
————————————————————————
Mapa webového sídla
————————————————————————
Nachádzate sa tu: Úvod | Výstavy | Archív výstav | Ekologicko-prírodovedná výstava: „Lesy Európy“
   PDF Tlačiť E-mail

Ekologicko-prírodovedná výstava: „Lesy Európy


od 14. 9. 2012 do 30. 11. 2012

Kým rok 2010 bol vyhlásený OSN za „Medzinárodný rok biodiverzity“, tak rok 2011 bol „Medzinárodným rokom lesov“. Zo suchozemských ekosystémov majú práve lesy najbohatšiu biodiverzitu.

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch, v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach, Ponitrianskym múzeom v Nitre, Podunajským múzeom v Komárne a Tríbečským múzeom v Topoľčanoch pripravilo od 14. septembra 2012 ekologicko-prírodovednú výstavu „ Lesy Európy “.

V troch hlavných vitrínach sú zobrazené v diorámach tri pôvodné typy európskych lesov: severské boreálne lesy, európske zmiešané lesy a lesy stredozemného typu. K nim sa v ďalších troch hlavných vitrínach pridávajú lesy horské, lužné lesy, ako aj kultúrne lesy a lesoparky. Návštevníci tu môžu vidieť rôzne druhy živočíchov a rastlín, ktoré sú pre tieto lesy charakteristické.

V strednej vitríne je inštalovaný model krajiny so znázornením vegetačných stupňov Európy. K nemu sú pridružené banery zobrazujúce výškové stupne Slovenska, funkcie lesa a vývoj lesa. Na ďalších baneroch sú zobrazené vybrané druhy stromov charakteristické pre lesy severské, zmiešané, mediteránne a lužné. V dvoch menších vitrínach si návštevníci môžu pozrieť niektoré druhy hmyzu žijúce v jednotlivých typoch lesov.

Výstavu doplňujú rôzne aktivity. Je možnosť zúčastniť sa prednášky o svetových lesoch a ich ohrození, interaktívnej hry CSI : Forest, menšie deti si môžu zahrať dva druhy pexesa. Je tu tiež možnosť prihlásiť sa na exkurziu do prírody (podľa počasia spojenú aj s pozorovaním vtáctva). Výstavu si môžete pozrieť do 30. 11. 2012.

Mgr. Ladislav Petrovič

Múzejno-pedagogické aktivity k výstave Lesy Európy

(14. 9. – 30. 11. 2012)

Ponukový list (formát: pdf, veľkosť: 51,1 k)